Obwieszczenie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie poinformowania o możliwości zwrotu produktu leczniczego do apteki – Biotrakson (Ceftriaxonum).

Szanowni Państwo,

13 kwietnia w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie poinformowania o możliwości zwrotu produktu leczniczego do apteki.

Chodzi o Biotrakson (Ceftriaxonum), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 2 g; (Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdańsk), który został wydany już pacjentom.

  • numer serii: 25020921A termin ważności: 09.2023,
  • oraz numer serii: 25030921A termin ważności: 09.2023; podmiot odpowiedzialny:

– Zachodzi uzasadnione podejrzenie wystąpienia wady jakościowej polegającej na uzyskaniu przez ten produkt wyniku poza specyfikacją w parametrze endotoksyny w próbach archiwalnych, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia Pacjenta – czytamy w obwieszczeniu.

W związku z tym – jak wskazano w obwieszczeniu – „Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o możliwości zwrotu określonych powyżej serii produktów leczniczych do aptek”.

Biotrakson zawiera substancję czynną ceftriakson należącą do antybiotyków z grupy cefalosporyn III generacji. Ma działanie przeciwbakteryjne i stosowany jest w zakażeniach wielu narządów.

Obwieszczenie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie poinformowania o możliwości zwrotu produktu leczniczego do apteki.